Megger DLRO100XB Portable Micro-Ohmmeter, Data Log
Megger DLRO100XB Portable Micro-Ohmmeter, Data Logging, AC and Battery Operated, 100A
Model: 1004-919
Rp 205.258.515
FAVORITE
  • Availability | (±) 6-8 minggu
  • Customer Protection | Transparan & jaminan uang kembali*
  • Pricing | Harga selalu terupdate*
  • Disclaimer | Syarat dan ketentuan berlaku
Enables low resistance measurement across multiple applications in areas without access to mains power. The integral Li-ion battery supplies a constant 100A current for up to 200 Manual/Auto tests to enable enhanced productivity in remote locations. Advanced design features ensure the safe operation of the instrument in the most adverse conditions, including a CAT IV 600 VAC / 500 VDC safety rating in accordance with IEC61010.
  • CAT IV 600 VAC / 500 VDC up to 2000 m, CAT IV 300 V up to 4000 m
  • Line-powered only
  • High noise immunity
  • Smooth DC output
  • IP54 Lid open, IP65 Lid closed
  • 100A Manual, auto and continuous test
  • Custom test
  • Range and test mode rotary switches
  • Ultra tough outer case construction
  • Dual ground with optional clamp
  • Large, clear LCD
  • Internal memory storage with USB download capability
Measurement range 0.1 μΩ - 1.999 Ω
Resolution 0.1 μΩ
DC output Smooth DC
IP rating IP54 Lid open / IP65 Lid closed
Operating temperature -20°C up to 50°C
Storage temperature range e -30°C up to 70°C
Humidity <85% R.H. non-condensing
Battery life 200 single 100 A tests or up to 2x 10 minutes continuous 100 A output
Battery type User replaceable Li-ion battery pack
Battery charge time Full charge in 2.5 Hrs from flat
Maximum output voltage 2 V (battery), 3 V (AC)
EMC IEC61326-1
Safety IEC61010 CAT IV 600 VAC / 500 VDC up to 2000 m, CAT IV 300 V up to 4000 m
Dimensions 400 x 300 x 200 mm